За час повномасштабної російсько-української війни співробітники вибухотехнічної служби ГУНП в Сумській області понад 300 раз виїжджали на повідомлення про вибухи та проводили огляд місць події. Нерозірвані російські артилерійські снаряди і міни, спеціально виготовлені потужні фугасні заряди, протитанкові та протипіхотні міни, пастки «розтяжки» та інші небезпечні сюрпризи від ворога – щоденно, без вихідних, поліцейські цього підрозділу проводять огляди та розмінування місцевості.
«У порівнянні з довоєнним часом кількість виїздів збільшилася суттєво та докорінно змінилася їх специфіка. Російський агресор використовує проти України, широкий спектр забороненої міжнародним правом зброї та боєприпасів. Це, зокрема, найсучасніші протипіхотні міни, реактивні системи залпового вогню, ракети та авіабомби, споряджені сотнями міні бомб, термобарична зброя, потужні фугасні авіабомби та крилаті ракети. А ще різні запалювальні боєприпаси», - говорить начальник вибухотехнічної служби ГУНП в Сумській області Олег Євлаш.
Зрозуміло, що все це не завжди долітає туди, куди потрібно ворогові. Збивається нашою ПВО, або ж падає, і, на щастя не спрацьовує. Ось тоді до справи і беруться сапери, як військові, так і ми. Щодня виїздимо на виклики туди, де знаходять такі смертельні сюрпризи.
Крім того, ворог встановлює і протитанкові мінні загородження та одиночні потужні міни на лісових та польових ґрунтових автодорогах, узбіччях автодоріг, стежках.
ЧИТАТИ ТУТ: https://ivanzhytnyk.com/podiyi/8432-na-putivlshchini-viyavleno-7-snaryadiv
Приміром, біля одного з сіл Охтирського району 7 квітня автомобіль з кількома робітниками, які займалися відновленням електропостачання до населених пунктів, заднім колесом наїхав на російську протитанкову міну. В результаті вибуху 47- річний чоловік загинув, ще двоє людей були важко поранені, а двоє отримали контузії.
Щоб такого не траплялося, просимо громадян бути надзвичайно уважними в тих місцях, де зупинялися російські військові хоча б на короткий час. Аби убезпечити себе від несподіванок з боку ЗСУ та українських сил спротиву, ворог мінував підступи до своєї техніки, залишаючи у самій техніці, в грунті, на землі, у бур’янах та сухій траві, на гілках та стовбурах дерев вибухонебезпечні «сюрпризи» у вигляді різного роду «розтяжок» виготовлених на основі ручних уламкових гранат Ф-1, РГД-5. Або ж ставив протипіхотні міни МОН – 50, направленої дії. Від вибуху такої міни кілька сотень металевих кульок розлітається і вражає ціль. На жаль, від МОНок вже є загиблі, як люди, так і дикі та свійські тварини.
Днями, у Сумському районі нам довелося знешкоджувати фугас. Він був замаскований у металевій бочці, що лежала на узбіччі дороги біля лісу. На щастя нікому з людей, які йшли і їхали по дорозі, бочка не знадобилася. А в ній було закладено професійним сапером шість артилерійських снарядів великого калібру та зроблено хитру систему приведення цього фугасу в дію. Якби стався вибух, точно були б дуже сумні наслідки, бо уламки розлетілися б не менше ніж на півтора кілометри в різні боки.
А ось наслідки бомбового удару по Охтирці. Авіаналіт стався ще 6 березня. Увечері того дня російський пілот літака скинув на мирне місто п’ять бомб ФАБ – 500. Кожна, вагою півтони, де вибухівки тільки 300 кілограм. Наслідки катастрофічні – знищено підприємство та повністю знищено кілька приватних будинків. Видно, що бомби падали одна за одною в ряд на лінії близько 120-ти метрів, а вирви, які вони залишили на землі глибиною близько чотирьох метрів та діаметром від семи до десяти метрів.
Тобто, все що створила і застосовує людина для руйнацій та вбивства інших людей, надзвичайно небезпечне. Як приміром касетні боєприпаси. Їх складові, це такі маленькі бомбочки у вигляді кульок або циліндрів, бувають навіть схожі на воланчики. Ними споряджаються, наприклад, боєприпаси до реактивних систем залпового вогню Торнадо – С. У кожну з ракет входить по 646 касетних бойових елементів, які можуть здетонувати у будь-який момент. Характерна риса — стрічки білого або яскраво рожевого кольорів. Вони привертають до себе увагу, їх хочеться взяти до рук. Але навіть перебувати поблизу касетних боєприпасів надзвичайно небезпечно.
Як же уберегтися від мінно-вибухової небезпеки? І які ознаки що вказують на можливу належність підозрілого предмета до вибухового пристрою? Це залишені без нагляду валізи, коробки, пакунки та пакети в місцях з масовим перебуванням людей, поруч з об’єктами критичної інфраструктури або в зовсім нехарактерних для такої речі місцях. Це зовнішня схожість предмету на боєприпаси та піротехнічні вироби; характерний запах (гасу, розчинника, паливно-мастильних і хімічних матеріалів); наявність сторонніх підозрілих предметів у дверях, вікнах, дереві, закріплених за допомогою дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.
Що робити у разі виявлення таких предметів?
Треба негайно припинити всі роботи в місці виявлення предмета; швидко відвести на максимальну безпечну відстань (понад 100 метрів) усіх людей, які знаходяться поблизу; позначити місцезнаходження предмета, наприклад огородити його; не допускати до небезпечної зони інших людей та обов'язково дочекатися представників поліції або ДСНС України.
Поліція закликає громадян бути пильними та обережними, всюди, де б ви не знаходилися. Не відвідуйте ліси та інші місця, де стояли військові. Там можуть бути міни. Пам’ятайте, сьогодні від вашої пильності, розсудливості та тверезого мислення напряму залежить ваше здоров’я і життя, повідомив Відділ комунікації поліції Сумської області.