Анатолій Річкаль, перший заступник голови Сумської обласної ради, є й депутатом Сумської обласної ради по виборчому округу №4, до складу якого входять місто Буринь та частина Буринського району. За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм він нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
Тема нашої бесіди з ним досить різноманітна – від АТО до розвитку духовності… – Понад три роки минуло відтоді, коли в Україні розпочалася війна, яка принесла розруху, тотальне падіння економіки, зубожіння населення і, що найголовніше, – смерті. Загинуло чимало військовослужбовців, – каже Анатолій Якович. – Кожна восьма дитина постраждала від конфлікту на сході держави. Майже 250 тисяч маленьких громадян – переселенці, а 100 тисяч дітей живуть у зоні зіткнення. Стало зрозумілим, що шлях насилля і помсти ніколи не призведе до процвітання.
–Будь-яка війна закінчується, і настає мир.
–Переважна більшість населення в країні не бажає її, а хоче, щоб були здоровими діти, родина жила в добробуті. Відбувалося економічне зростання, зростав добробут. Ми мусимо віднайти шляхи, які приведуть до миру. У 2014 році на Сумщині відчувався запах війни. І є люди, які й зараз намагаються розв’язати конфлікт. Наша область має найбільшу протяжність кордону – 562 кілометри. Жителі північних районів розмовляють переважно російською мовою. Але Сумська область зайняла проукраїнську патріотичну позицію. Ми не допустили дестабілізації в 2014 році, дамо відсіч і сьогодні тим, хто намагатиметься створювати хаос. Потрібна стратегія розвитку держави і формування громадянської думки як зупинити війну. Зрозуміло, що робити це потрібно переважно шляхом ведення діалогу, а не шляхом насильства. Сумщина не хоче стати зоною бойових дій. І Сумщині це вдається. І разом з країною ми переживаємо складні й непрості часи. Та впевнений – мир запанує на нашій рідній землі. Жителі Сумщини повинні і будуть жити в економічно розвинутій області.
– Були й прояви терактів у нашій області…
– Це так. В області були неодноразово зафіксовані терористичні акти, коли обстрілювали з гранатометів підприємства в Конотопі, Шостці, кидали гранати у прокуратуру та військкомат у Сумах. У Конотопі псевдо-патріоти намагалися блокувати залізницю. Втім, правоохоронці у всіх випадках оперативно працювали і продовжують виконувати свої обов’язки і не дали і не дають подіям розвиватися далі. Власне, такі провокації – це намагання розхитати ситуацію в прикордонній, але мирній і патріотично налаштованій області. Нам не потрібні заїжджі гастролери, в своєму краї ми розберемося самостійно. Бо з такими «помічниками» у нас виникає загроза дестабілізації, енергетичної безпеки, напруженого соціального стану. Загалом же, Сумщина – не місце для політичних піар-акцій…
– Мені здається, що й влада повинна більш наполегливо боротися з проявами розхитування ситуації в нині мирній Сумщині… – Так. Ми маємо нести відповідальність за території і людей, котрі нас обрали. Влада відповідальна за спокій на Сумщині, за її економічне зростання, за те, щоб кожного дня життя жителів області поліпшувалось. У нинішній час особливо гостро відчувається потреба у єдності заради миру, свободи, гідного майбутнього. А це може відбутися лише тоді, коли різні люди, з різними політичними поглядами і позиціями, об'єднуються за мир та злагоду на українській землі. Як сказано у Біблії – зупиніться на дорогах ваших, і роздивіться, і розпитайте про дороги, що ними ходжено здавна, де дорога до щастя та й ступайте нею, і знайдіть спокій душам вашим…
– Безсумнівно, люди прагнуть жити і в мирі, і в спокої, мати достаток та впевненість у завтрашньому дні. На жаль, не все нині так…
– Безперечно, кожна людина прагне жити в економічно розвинутій країні, де можна реалізувати свої таланти і мрії. Для багатьох українців гостро стоїть питання – залишатися на рідній землі, чи шукати долю в розвинутих, цивілізованих країнах світу… Я не є членом жодної політичної партії, але для мене дуже важливо, щоб мої онуки ходили до нормального дитячого садка з належними умовами. Потім ходили до школи, а закінчивши вищий навчальний заклад, були конкуренто спроможними на ринку праці. І щоб вони не їхали за кордон, а працювали на благо України. А я хотів би лікуватися в Україні, де є сучасне медичне обладнання, і лікарі лікують за європейськими протоколами, а не відправлявся за кордон на лікування…
– До слова, є інформація щодо лінійного прискорювача для лікування онкохворих…
–Так, дійсно, у грудні 2017 року разом з Сергієм Павловичем Бутенком, начальником управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації, відвідали Чернігів. Тут навколо цієї проблеми об'єдналися всі народні депутати, які представляють Чернігівщину. В липні минулого року в Чернігові заклали капсулу під будівництво, а в лютому 2018 року відкриють центр лінійного прискорювача для лікування онкохворих. Чернігівці поділилися з нами проектом, і готові надати всіляку необхідну допомогу у вирішенні даного питання. А в Києві ми відвідали онкологічну лікарню ЛІСОД. У ній зустрілися з генеральним директором та лікарями, які теж готові надати нам допомогу в підготовці фахівців та з організаційних питань. Цей проект коштуватиме близько 100 мільйонів гривень. Керівники області – Володимир Токар, голова Сумської обласної ради та Микола Клочко, голова Сумської обласної державної адміністрації, а також депутати Сумської обласної ради прониклися вирішенням цього питання, і готові допомагати жителям Сумщини, які мають онкозахворювання. Адже онкохворі матимуть можливість якісно лікуватися в Сумах, а не їхати за межі області… Ми у цей складний час повинні допомагати кожному жителю Сумщини, а, насамперед, тим, хто пройшов АТО. Бо кожна війна несе в собі виклики для суспільства. Ми маємо все зробити для того, аби після війни учасники АТО повернулися до нормального життя. Я вірю, що в нашого народу вистачить мудрості і розуміння справитися з вирішенням цих соціальних проблем для людей, які в складні для держави часи стали на захист її кордонів.
– Є, наприклад, серед людей і такі думки, що країна в незалежності живе понад 25 років, а зрушень практично не видно...
– Зауважу, що реформація в цивілізованих країнах триває уже 500 років, у нас – 26 років. Тому досвід розвинутих держав слід вивчати, брати для себе те, що підходить, впроваджувати, щоб у нашому суспільстві панували злагода і порозуміння. Адже головна мета, щоб звичайні люди жили у достатках, благополучно і щасливо. Без реформ, які нині тривають в нашій державі, не буде розвитку Сумщини. Але ми маємо їх провести так, щоб життя населення від цих реформ тільки покращилося. Сумщина у попередні роки трохи втратила часу, бо насправді створення ОТГ в нашому регіоні розпочалося, по суті, лише у позаминулому році. Багато областей вже отримують чималі кошти на розвиток своїх територій. Однак, судячи з останніх рейтингів Мінрегіонбуду, наша область поступово, але впевнено виходить у лідери. Зокрема, у питанні формування спроможних територіальних громад…
– Гадаю, що у процесі проведення реформ, з розвитком економіки не можна забувати й про духовний розвиток. Адже духовно багата людина спроможна забезпечувати й економічне, а якщо точніше – матеріальне зростання і власної родини, і області, держави в цілому.
– Переконаний, що Сумщина – духовна скарбниця та благодатна нива для культурної і мистецької діяльності. Завдяки наполегливій праці працівників культури та мистецтва наш регіон наповнюється повноцінним культурним життям. А ми, як представники влади, прагнемо робити усе для того, щоб сприяти новим прагненням та ініціативам у цій сфері. Влада Сумщини підтримує розвиток культури та мистецтва. Минулого року для цього з обласного бюджету було виділено 100 мільйонів гривень. Хоча зустрічаючись у містах та районах з жителями, розумію, що цих коштів недостатньо…Побував і в Буринському районі, і Ямпільському, Сумському, інших районах на творчих заходах, і вкотре переконався, що всюди маємо велике духовне багатство і зрілу майстерність працівників культури та мистецтва. Найголовніше сьогодні наше завдання – зберегти і примножити це багатство. І впевнений у тому, що культурні надбання кожного району окремо, і Сумшини в цілому, передаватимуться з покоління в покоління. Добрі ж традиції, безсумнівно, примножуватимуться новими вагомими творчими здобутками…
– Це ж саме можна сказати про розвиток освіти?
– Результати в освіті можна спостерігати не відразу, а через певний час. Коли учень закінчує школу, він повинен здобувати певну вищу освіту. Сьогодні йде реформування освіти – створюються опорні школи. Головне, щоб вони були забезпечені всім необхідним для сучасного навчання – оргтехнікою, підручниками тощо. Для цього потрібно, щоб бюджетне фінансування в кожному районі області було достатнім. Достатнім воно повинне бути й у розвитку фізичної культури та спорту… А ще потрібно на Сумщині розвивати туристичну індустрію – це один з важливих шляхів для залучення інвестицій у область…
– Наближається свято – Різдво Христове. Що Ви хочете побажати і читачам БІЖ, і всім жителям Сумщини?
– З Божою допомогою мати успіхи в життєйських справах. Щоб новий 2018 рік був щедрим на всілякі проекти, які б принесли прибутки до сімейного бюджету. Усі мали міцне здоров’я та благополуччя. У діточок щастям сяяли оченята. А в Україні назавжди поселилися мир, спокій та любов.
Бесіду вів Іван Житник, член Національної спілки журналістів України.
На світлині: Анатолій Річкаль.